Yangın Merdivenleri

heading

Yangın, bu zamana kadar birçok can ve mal kaybına sebep olmuştur. Yangın esnasında yaşanan bu kayıpların en büyük sebebi gerekli önlemlerin alınmamış olmasıdır. Bu yüzden olası bir yangına karşı gerekli önlemlerin alınması oldukça önemlidir.

İnsanlar yangından korunmak için birçok farklı yöntem ve icat geliştirmişlerdir. “Yangın merdivenleri” ve yangın kapıları bu icatların başında yer alır. Yangın esnasında binayı güvenli bir şekilde boşaltabilmek büyük önem arz eder. “Yangın merdivenleri” ısıya ve ateşe dayanıklı oldukları için binanın güvenli bir şekilde boşaltılmasına olanak sağlarlar.

“Yangın merdivenleri” özellik bakımından değişkenlik gösterir. Ancak her yangın merdivenin de bulunan bazı temel özellikler vardır. Yangın merdiveninin uygulanacağı alana göre modeli de farklılık gösterir. Yangın merdiveni seçimi yönetmeliğe uygun bir şekilde yapılmalıdır.

Yangın Merdiveni Yönetmeliği

l Yüksekliği fazla olan binalarda, “yangın merdivenleri” binanın içerisinde bulunmalıdır.

l Yüksekliği fazla olan binalarda, daire şeklindeki yangın merdivenlerinin kullanılması yasaktır.

l 3 veya daha fazla kata sahip olan binalarda Z tipi “yangın merdivenleri” kullanılmalıdır.

l Kullanılacak yangın merdiveni modelinin yüksek ateşe dayanıklı olması gerekmektedir.

l Kullanılacak olan “yangın merdivenleri” kaymayı önleyecek malzemeden yapılmış olmalıdır.

l Yangın merdivenlerinde her kat için en fazla 17 basamak bulunmalıdır.

l Yangın merdiveni inişlerinde, baş yüksekliği en fazla 210 cm olmalıdır.

l “Yangın merdivenleri” yapılırken bazı temel noktalara dikkat edilmelidir. Basamak yüksekliği en fazla 17,5 cm olmalıdır. Ayrıca basamak genişliği de en az 25 cm olmalıdır.

Yönetmelikte belirtilen standartlara uygun olmayan “yangın merdivenleri”, yangın esnasında çeşitli problemlere sebep olabilir. Bu yüzden güvenilir firmalardan alışveriş yapmak oldukça önemlidir. Firmamız uzun süredir yangın kapısı ve yangın merdiveni üretimi yapaktadır. “Yangın merdivenleri” konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.