Yangın Sprinkleri

heading

Zarara yol açan, büyük ateş olarak sözlükte açıklaması yapılan yangın, açık alanlarda da kapalı alanlarda da çıkabilmektedir. Çeşitli sebeplerle her an çıkabilme ihtimali bulunan yangınlara karşı çok farklı önlemler alınabilmektedir. Yangının başlangıç aşaması olarak değerlendirilen ilk alevlenme anı kapalı bir alanda cereyan ediyorsa, kurulu sensörler sayesinde bertaraf edilebilmektedir. Sensörler aracılığıyla devreye girerek aktif hale gelen yangın sprinkleri olası bir faciayı en başından engelleyebilmektedir. Kullanım alanı veya amacına göre çeşitli şekillerde imal edilmiş bu aparatlar bağlı olduğu kaynaktan gelen su veya köpüğü bulunduğu alana tazyikle veya yağmurlama şeklinde bırakmaktadır.

Alarm sensörlerine bağlı olarak çalışan ve otomatik olarak devreye giren yangın sprinkleri kullanıcı tercihiyle el ile tetikleme yoluyla da aktif hale gelebilmektedir. Özellikle oda sıcaklıklarının yüksek olduğu kapalı alanlarda kullanıldığında, bu sistemin el ile aktif hale getirilmesi tercih edilmektedir. Yangın ile mücadele kavramı içerisinde bulunan sprinkler, uygulama yapılacak yerin iyi hesap edilmesi ile montaj aşamasına geçilir. Montaj yapılacak mahal için, yangına çıkış sebebi verebilecek noktalar ile yayılma faktörleri de hesaba katılarak bir projelendirme yapılır. Ayrıca bağlı oldukları boru sistemleri de bu hesaba dahil edilir.

Son zamanlarda ülkemizde kullanımı yaygınlaşmış olan yangın sprinkleri ihtiyaç anında tam randımanlı çalışması maksadıyla kontrol ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Her an ihtiyaç duyulabileceği göz önünde bulundurulması gereklidir. Yangınla mücadele sistemlerinde eğitimli olan uzman personel ile kurulması gereken bir sistemdir. Aksi halde olası yangın anında devreye girmeme ihtimali olduğu gibi, sebepsiz yere devreye girme ihtimali de söz konusudur. Örneğin uluslararası bir konferansın düzenlendiği A otelinde, konferans esnasında sebepsiz yere devreye giren sprinkerin, otele ne denli kötü bir ün kazandıracağı bu duruma verilebilecek en iyi örneklerden biridir.